Odmień dom ze mną! Początkowo blog dokumentował remont starego, poniemieckiego domu jednorodzinnego z lat trzydziestych XX wieku. Podczas remontu a potem urządzania swojego domu odkryłam, że uwielbiam się tym zajmować. Postanowiłam nadal dokumentować moje stylizacje których dokonuję u siebie i czasem u innych.
RSS
wtorek, 18 czerwca 2013

Schody z dworu do piwnicy trzeba było wylać na nowo, bo były zupełnie porozwalane.

Nowe wyglądają jak poniżej i oczywiście z powodu mojej miłości do betonu nie mogę się na nie napatrzeć :)

schody

niedziela, 16 czerwca 2013

Podłoga wyszła ekstra! Lepiej niż oczekiwałam. Teraz zastanawiam się jak wymalować piwnice? Ściany ceglane na pewno na biało ale może też sufity na biało? Schody betonowe na pewno będą wymalowane specjalną farbą do betonu, natomiast posadzka mi się tak podoba, że chyba pomaluję ją lakierem do betonu.

podłoga

piątek, 07 czerwca 2013

Przyszedł czas na ocieplenie i izolację piwnicy. Całe podłoże zostało pokryte papą (podobno dość grubą 3mm) klejoną na gorąco. Potem całą podłogę wyłożono folią a na folię 10cm płyty styropianu. Wczoraj i dzisiaj w styropianie są kładzione rury co.

styropian

Już wcześniej pisałam o tym, że ławy fundamentowe w piwnicy były jakieś liche i miejscami wręcz były w nich dziury, wszystko to zostało uzupełnione betonem i wzmocnione. Pozostały jeszcze poważne spękania na ścinach. W tym tygodniu wzmacniano właśnie te popękane ściany. W ścianach kuty był podłużny otwór w niego wsunięto metalowy pręt i zamurowano. Przy podłodze w ścianę wmurowano metalową szynę. Wygląda solidnie.

ściany

poniedziałek, 27 maja 2013

hmmm... nasz dach, którego jeszcze nie ma rodzi się w bólach!

Pan Dach jedzie po bandzie bez żadnej żenady i zlewa nas jak może. Ostatnio go nie było, bo pracownik miał pogrzeb. Umieralność w rodzinach budowlańców jest ogromna! Jeszcze nie pracowała u nas ekipa w której ktoś nie musiałby pójść na pogrzeb.

Optymistyczne jest to, że z każdym dniem przybywa jednak jakiś kolejny element a ja śpię spokojniej i każdego dnia mam w wyobraźni mniejszą kwotę, którą ewentualnie przyszłoby nam stracić w wyniku tej niefortunnej decyzji, jaką było zatrudnienie Pana Dacha.

dach

Jednocześnie z remontem domu trwają prace nad rewitalizacją ogrodu. W zeszłym roku jeszcze rosła tu sałata i pomidory ale nasza koncepcja na ogród jest nieco inna, więc przygotowujemy grunt pod ozdobne nasadzenia. Najpierw wywierciliśmy studnię, która będzie zasilać system nawadniający w ogrodzie.

studnia

Potem zostały wytrute wszystkie chwasty i zrównano teren.

ogród

Ogród będzie robiony w trzech etapach. Na razie wzięliśmy się za to co jest najdalej od placu budowy, potem przyjdzie czas na porządkowanie terenu wokół domu.

Początkowo sufit w piwnicy miał być z gipsokartonu, strop kleina niestety nie mógł zostać odkryty ponieważ był dość zniszczony i należało go wzmocnić i odizolować. Panowie, którzy zajęli się naszą piwnicą, są bardzo konkretną ekipą. Pokazałam im zdjęcia wnętrz, które mnie zainspirowały i od razu zrozumieli o co chodzi. Zaproponowali, że zrobią tynkowany sufit w taki sposób żeby udawać że to beton lany od szalunku. Mi oczywiście zaświeciły się oczy z podniecenia! Zaczęli robić próby na suficie piwnicznym i oczywiście szlag ich trafiał, bo sufit nierówny i w dodatku kładą jakiś tynk gorszej kategorii a nie gładź.Zobaczyłam jak się męczą i stwierdziłam, że szkoda czasu i pieniędzy i powiedziałam, żeby dali sobie spokój.

sufit

Ale nie poddali się i w końcu sufit zrobili

sufit

sufit

Zastanawiam się teraz czy sufi też malować na biało czy zostawić go w kolorze betonu i tylko pociągnąć jakimś gruntem. To mogłoby być fajne połączenie beton na podłodze i beton na suficie.

środa, 15 maja 2013

Cały czas trwa pogłębianie piwnic i jestem bardzo zadowolona z efektu. Moi robotnicy coraz bardziej otwierają ze zdziwienia buzie jak słyszą co ja w tej piwnicy zamierzam zrobić. Kazałam im np. oczyścić cegły z tynku i powiedziałam że docelowo będą malowane na biało, to strasznie się upierali, że muszą mi pouzupełniać fugi żeby było ładnie i że muszą pozaklejać różne ubytki w cegłach. Ściany na razie wyglądają tak:

cegła

Na podłodze ma być na gotowo wylewka betonowa ale jeszcze się zastanawiam jak ją wykończyć. Malowana farbą czy lakierem? Jeden pan chodzi za mną i ciągle mi mówi, że on mi może tanio położyć śliczną płytkę gresową ;) grzecznie odmawiam mówiąc, że to nie ten klimat.

Nad dachem wciąż trwają dyskusje i debaty, przymierzanie wolego oczka, które wróciło dziś do poprawki (wciąż się nie mam czym pochwalić :( ale jak patrzę na poszczególne elementy już obok siebie na dachu to jestem bardzo zadowolona z wybranej kolorystyki).

Za to w czerwcowym Muratorze ukazał się artykuł o naszym poprzednim dokonaniu czyli przebudowie wiejskiej chałupy. Zajawka i tutaj.

 

niedziela, 12 maja 2013

Cały czas zastanawiam się nad schodami zewnętrznymi, bo jakoś od początku nie podobała mi się idea metalowych ażurowych schodów.

Może betonowe?

schody

Dachówka przyjechała na budowę. Uff! co prawda wydaje mi się, że jakoś jej mało ale zaczął się ruch wokół dachu. Pan Dach (tak go sobie nazywamy) obudził się z letargu i stwierdził, że musi mieć wstawione okna w lukarnach, żeby zacząć robić obróbkę blachą, oczywiście do tej pory nie było jeszcze mowy o stolarce okiennej więc w ciągu dwóch dni musiałam podjąć jakieś decyzje i wybrać producenta okien. Wstępnie jest decyzja na stolarkę drewnianą z drewna meranti, wewnątrz białe na zewnątrz szare, trójszybowe. W domu awantura, bo ja uważam, że tylko w sypialni powinny być potrójne szyby a Norbert jak zwykle z rozmachem planuje je w całym domu. Zobaczymy!

Poniżej dwie wizualizacje. Która lepsza?

okna